Magnezyum Eksikliğinin 10 Belirtisi

Migren, tansiyon, halsizlik, depresyon, migren gibi durumlar magnezyum eksikliği belirtisi olabilir.

magnezyum eksikliği belirtileri

Magnezyum yeryüzünde en çok bulunan sekizinci, insan vücudunda ise dördüncü mineraldir. Vücudumuzda yaklaşık 300 biyokimyasal reaksiyona karışır ve her hücre tipinde mevcuttur.

Vücuttaki toplam magnezyum miktarı 20 - 30 gram kadardır ve bunun %50 ila %60'ı kemiklerde bulunur. Geri kalan kısım yumuşak dokularda ve sıvılarda yer alır. Kanda ise çok az miktarda vardır.

Bu mineral, sağlıklı kemikler, kan basıncının düzenlenmesi, dinlendirici bir uyku, iyi bir kan dolaşımı, sinir fonksiyonlarının sağlıklı çalışması, güçlü bir bağışıklık sistemi, kalp ve kas sağlığı, düzgün emilim, karbonhidrat sindirimi gibi durumlar açısından oldukça önemlidir.

Magnezyum eksikliğinin bazı erken belirtileri olarak uyuşma, karıncalanma, kas krampları ve anormal kalp ritimleri sayılabilir.

Ayrıca hipertansiyon, diyabet, kalp hastalığı, astım, uykusuzluk, migren, anksiyete, panik ataklar, fibromiyalji, kronik bel ağrısı ve kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları gibi durumlar da magnezyum eksikliğiyle ilişkilidir.

Yapılan araştırmalarda çoğu insanın yeteri kadar magnezyum almadığı gözlemlenmiş. Magnezyum eksikliğinin bazı nedenleri arasında; sağlıksız beslenme, aşırı alkol tüketme, iyi kontrol edilmeyen diyabet, aşırı kusma ve ishal gibi sebepler bulunmakta.

Magnezyum için günlük ihtiyaç miktarı, yaş, cinsiyet, kadınlarda hamilelik ve emzirme dönemi gibi etkenlere göre değişmektedir.

günlük magnezyum ihtiyacı

1 - Kas Spazmları ve Krampları

kas spazmı kramp

Düzenli kas spazmları ve krampları, magnezyum eksikliğinin belirgin belirtileridir. Magnezyum, kas sağlığı için önemlidir. Güçlü kasları korumaya ve krampları önlemeye yardımcı olan kalsiyum alımını aktif tutar.

Aynı zamanda, uygun kas işlevleri için kritik olan potasyum emilimini arttırır. Buna ek olarak, beyindeki ve sinir sistemindeki ağrı reseptörlerini bloke ederek kas ağrısını azaltmaya yardımcı olur.

Sıklıkla kas krampları yaşarsanız vücudunuzdaki magnezyum seviyesini kontrol edin. Sık kas seğirmesi, özellikle de göz ağrısı, magnezyum eksikliğinden de kaynaklanabilir.

2 - Migren

migren

Eğer sık sık migren ataklarına yakalanıyorsanız bunun sebebi magnezyum eksikliği olabilir. 1989 yılında yapılan bir araştırmada, beyindeki düşük magnezyum miktarının migren ataklarını tetikleyen mekanizmaya etkisinin olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Özellikle hamilelik sırasında migren tedavisi büyük önem taşımaktadır. Bu aşamada magnezyum ihtiyacını karşılamak bazı ilaçları kullanmaktan daha etkili olabilir.

2012 yılında Journal of Neural Transmission Gazetesi'nde yayınlanan bir makalede, tüm migren hastalarının magnezyum ile tedavi edilmesi gerektiği belirtiliyor. Adet migreni tedavisinde de etkili olabilir.


3 - Anormal Kalp Ritimleri

kalp ritmi

Düzensiz ve anormal kalp ritimleri, vücuttaki düşük magnezyumun klasik semptomlarından biridir. Bu mineral, doğru kalp fonksiyonu için önemlidir ve ritmik kalp aktivitesini destekler. Vücuttaki kan dolaşımının düzgün olmasına yardımcı olur.

Buna ek olarak magnezyum, normal kalp ritmi için önemli bir süreç olan hücre zarlarından kalsiyum ve potasyum iyonlarının taşınmasına yardımcı olur.


4 - Kaygı, Depresyon ve Huzursuzluk

kaygı depresyon huzursuzluk

Kendinizi birdenbire depresif, uyuşuk, huzursuz ve sinirli hissetmeye başlıyorsanız sebebi vücudunuzdaki yetersiz magnezyum miktarı olabilir.Bu mineral bize sakin ve rahat hissetmemize yardımcı olur ve eksikliği sıklıkla bu sorunlarla bağlantılıdır.

2006 yılında Medical Hypotheses dergisinde yayınlanan bir araştırma, magnezyum eksikliğinin depresyona, davranış bozukluklarına ve irritabiliteye neden olabileceğini ve bunların hepsinin magnezyum takviyesi ile tersine çevrilebileceğini söylüyor.

Magnezyum seviyenizi arttırmak, sinirlerinizi gevşetir, kaygı, huzursuzluk ve genel stresi azaltmanıza yardımcı olur. Bir de uykuya sebep olu. Uyku sorunu yaşadığınız depresyon zamanlarında size yardımcı olabilir.

5 - İştah Kaybı

iştahsızlık

Vücuttaki düşük magnezyum miktarı iştah kaybına neden olabilir. Magnezyum vücudun sindirimini, proteinlerin emilimini, yağları ve karbonhidratları kullanmasını sağlar.

Minerallerin düzgün biçimde alınmaması durumunda iç sistemimiz de düzgün çalışmıyor ve bu durum iştahsızlık, mide bulantısı ve kusma gibi durumları ortaya çıkarıyor.

6 - Yorgunluk ve Halsizlik

yorgunluk halsizlik

Hafif bir magnezyum eksikliği bile yorgunluğa ve halsizliğe sebep olabilir. Fiziksel veya kas gücü eksikliği yaşayabilir ve normal günlük aktivitelerinizi gerçekleştirmek için biraz fazla çaba sarf etmeniz gerektiğini hissedebilirsiniz.

Magnezyum, glikozun enerjiye dönüşmesine yardımcı olur, bu da metabolizmanızı hızlandırır ve yorgunluk ve güçsüzlükle mücadeleye yardımcı olur.

Ek olarak, bu önemli besin, vücudumuza enerji sağlamaya yardımcı olan kalsiyum, potasyum, fosfor, bakır, C vitamini ve çinko gibi diğer minerallerin metabolizmasını düzenler.

7 - Yüksek Tansiyon

yüksek tansiyon

Yapılan araştırmalar, magnezyumun kan basıncını etkilediğini ve düşük seviyede magnezyumun hipertansiyon olarak da bilinen yüksek kan basıncını tetiklediğini gösteriyor.

1999 yılında Hipertansiyon dergisinde yayınlanan bir makalede, magnezyum eksikliğinin kan basıncında yükselmeye neden olduğu belirtilmektedir.

Magnezyum, kan damarlarını yumuşak ve esnek tutmaya yardımcı olan düz kas vazodilatatörü olarak çalışır. Buna ek olarak, bu mineral derin uykuya teşvik eder ve rahatlamada yardımcı olur.

Düşük magnezyum seviyesi vücutta düşük potasyuma neden olabilir. Potasyum, kan basıncınızı kontrol altında tutmak için önemli bir besin maddesidir.


8 - Uykuya Dalmada Problem

uyku problemi

Uykuya dalmakta güçlük çekiyorsanız veya birkaç saatlik uykudan sonra dinlenemiyorsanız, vücudunuzun yeteri kadar magnezyum almamasından dolayı olabilir.

Magnezyum, vücudun ve zihnin rahatlamasına yardımcı olan nihai gevşeme minerali olup, dinlendirici uykuya katkıda bulunur.

Eksikliği beyindeki gama-aminobütirik asit (GABA) reseptörlerinin düzgün işleyişini etkiler. GABA, beynin uykudan keyif alması için dinlendirici bir duruma geçmesine izin veren nörotransmitterdir.

2012 yılında Medical Sciences Araştırma Dergisinde yayınlanan bir makaleye göre araştırmacılar, uyku sorunu yaşayan yaşlı insanlara magnezyum takviyesinin son derece etkili olduğunu keşfettiler.


9 - Hafıza Kaybı ve Odaklanma Sorunu

hafıza sorunu

Öğrenme ve hafıza, magnezyum düzeyinizden etkilenen temel beyin işlevleridir. Aslında, magnezyum sinir sisteminin işleyişi için hayati önem taşır ve öğrenme yetenekleriniz, çalışma belleğiniz ve kısa ve uzun süreli hafıza üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda dikkat süresini arttırır ve zihinsel karışıklıkları azaltır.

2010 yılında yapılan ve Neuron dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, beyin magnezyumunda artışın öğrenme ve hafıza işlevlerini geliştirdiğini gösteriyor.

Düşük magnezyum seviyesi beyindeki ağır metal birikimine sebep olabilir ve bu da parkinson ve alzheimer riskini arttırır.


10 - Kötü Vücut Kokusu

kötü koku

Terlediğiniz zaman burnunuza hoş gelmeyen kokular duyuyorsanız, bunun sebebi de vücudunuzdaki düşük magnezyum miktarı olabilir.

Magnezyum, ter bezi aktivitesini kontrol etmeye yardımcı olur ve koku üreten kimyasalları nötralize eder. Aşırı terleme tedavisinde bile yardımcı olur.

Kötü vücut kokusu ile mücadele etmek için, magnezyum bakımından zengin daha fazla gıda tüketin veya doktorunuza danıştıktan sonra magnezyum takviyesi alın. Ayrıca hijyeninize de dikkat edin.

Magnezyum Eksikliğini Gidermek İçin Yapmanız Gerekenler

-Günlük magnezyum ihtiyacını almanın en iyi yolu, sağlıklı bir beslenmektir. Bazı magnezyum bakımından zengin gıdalar badem, avokado, muz, fasulye, kabak çekirdeği, soya peyniri, soya sütü, kaju fıstığı, ceviz, yoğurt, siyah çörek pekmezi, kepekli tahıllar ve yeşil yapraklı sebzelerdir.

- Haftada 2 kez epsom tuzu (İngiliz tuzu olarak da bilinir) ile banyo yapmak vücudun magnezyum seviyesini korumada faydalı olur.

- Takviye magnezyum hapları alabilirsiniz ama bu kesinlikle önce doktorunuza danışın.

-Kafein, soda içecekleri, tuz, şeker ve alkollü içeceklerin alımını sınırlayın. Doğum kontrol hapları, hipertansiyon ilaçları, insülin ve bazı antibiyotikler magnezyum düzeylerini düşürebilir. Egzersiz veya diğer nedenlerden dolayı aşırı terleme de magnezyum kaybına sebep olabilir.

YORUMLAR

Ad

ayakkabı,5,banyo,5,bileklik,2,dekorasyon,24,dekoratif,12,dikiş,11,dövme,1,ev planları,1,genel dekorasyon,1,geri dönüşüm,1,güzellik,6,hediye kutusu,2,home office,1,iç dekorasyon,1,içecekler,1,kağıt katlama,3,keçe,2,kendin yap,58,kıyafet,1,kolye,1,konsept odalar,1,mimari,2,moda,4,mutfak,4,oturma odası,5,oyuncak,3,örgü,2,pantolon,1,saç aksesuarı,3,saç stili,3,sağlık,3,sandalye,1,takı aksesuar,8,tarifler,2,tişört,5,yatak odası,4,
ltr
item
En İyi Fikirler: Magnezyum Eksikliğinin 10 Belirtisi
Magnezyum Eksikliğinin 10 Belirtisi
Migren, tansiyon, halsizlik, depresyon, migren gibi durumlar magnezyum eksikliği belirtisi olabilir.
https://3.bp.blogspot.com/-AgOlNQkGUs8/WF_ckNbpkZI/AAAAAAAADc4/ddT-33MivrkAKl0fWSNfQrv0SkqFdUGbgCLcB/s1600/magnezyum-eksikliginin-belirtileri-1-700x450.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-AgOlNQkGUs8/WF_ckNbpkZI/AAAAAAAADc4/ddT-33MivrkAKl0fWSNfQrv0SkqFdUGbgCLcB/s72-c/magnezyum-eksikliginin-belirtileri-1-700x450.jpg
En İyi Fikirler
http://www.eniyifikirler.net/2016/12/magnezyum-eksikliginin-belirtileri.html
http://www.eniyifikirler.net/
http://www.eniyifikirler.net/
http://www.eniyifikirler.net/2016/12/magnezyum-eksikliginin-belirtileri.html
true
1965481724130560646
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts HEPSİNİ GÖR Devamını Oku Reply Cancel reply Delete By Home Sayfalar İçerik Hepsini Gör Bunlar da İlginizi Çekebilir Etiket ARŞİV SEARCH Tüm İçerikler Not found any post match with your request Ana Sayfa Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy